Co na żywopłot? Najlepsze rośliny na żywopłot

Wielokolorowy żywopłot

Chcesz stworzyć w swoim ogrodzie naturalne ogrodzenie, które zapewni Ci prywatność i osłoni taras od wiatru? Żywa ściana z roślin, czyli żywopłot to rozwiązanie dla Ciebie. Jakie rośliny będą najlepsze na żywopłot? Co sadzić w ogrodzie, żeby przez cały rok chronić się przed wzrokiem sąsiadów? Podpowiadamy, jakie drzewa i krzewy będą najlepszym wyborem.

Co na żywopłot – popularne rośliny na żywą ścianę

Sadząc żywopłot, wyznaczysz granice swojej ogrodowej przestrzeni i chronisz się przed wiatrem, kurzem i hałasem. Taka żywa ściana to też idealne miejsce do życia dla wielu ptaków i owadów. Sadząc drzewa i krzewy, tworzysz naturalny ekosystem. Jakie rośliny warto zasadzić? Ich wybór zależy od kilku czynników, czyli od funkcji żywopłotu, warunków panujących w ogrodzie, Twoich preferencji estetycznych oraz od tego, czy żywopłot ma chronić Twój ogród przez cały rok.

Jakie rośliny liściaste na żywopłot?

Szyszki jodłowe na gałęzi

Zaczynamy od przepięknie prezentujących się drzew i krzewów liściastych.

  • Buk pospolity. To majestatyczne i eleganckie drzewo buduje imponujące i gęste żywopłoty. Idealnie sprawdza się jako roślina do wyznaczenia granic ogrodu. Zapewnia prywatność, a jego gęste liście tworzą naturalną ścianę tłumiącą kurz i hałas. Dostojny wygląd ciemnozielonego bukowego żywopłotu dodaje ogrodowi prestiżu i elegancji. A jesienią, kiedy liście przebarwiają się na piękne odcienie brązu i żółci, żywopłot wygląda bajecznie kolorowo. Buk dorasta do 20-30 m, ale dzięki regularnemu przycinaniu można utrzymać go na dowolnej wysokości. Roślina jest łatwa w pielęgnacji i tolerancyjna na różne warunki glebowe i stanowiska. Najlepiej jednak rośnie w miejscach słonecznych i półcienistych na glebie żyznej, przepuszczalnej i umiarkowanie wilgotnej. Buk jest też odporny na mróz i choroby, co sprawia, że jest idealną rośliną na żywopłot w klimacie umiarkowanym.
  • Grab pospolity. Wszechstronne drzewo, które podobnie jak buk, świetnie sprawdza się na żywopłot. Drzewo jest łatwe w pielęgnacji i może rosnąć na różnych glebach oraz stanowiskach. Szybko rośnie i gęsto się krzewi, tworząc żywe ściany o zwartym i regularnym kształcie. Grab dobrze znosi suszę i zanieczyszczenia, więc idealnie nadaje się do ogrodów miejskich. Drzewo nadaje się do formowania, dlatego pasuje do wielu ogrodowych aranżacji. Dobrze komponuje się z innymi roślinami.
  • Ligustr pospolity. Ta szybko rosnąca i tolerancyjna roślina doskonale nadaje się na żywopłoty formowane. Tworzy szczelną barierę i skutecznie chroni przed wiatrem. Krzew przeznaczony jest dla osób, które nie mają dużego doświadczenia w ogrodnictwie, a które chcą szybko uzyskać gęsty i efektywny żywopłot. Ligustr pospolity przyrasta nawet do 50 cm rocznie. Jest łatwy w pielęgnacji i dobrze znosi suszę, zasolenie gleby i zanieczyszczenia powietrza. Nie wymaga częstego przycinania, ale można formować go w różne kształty.
  • Berberys Thunberga. Ten piękny ozdobny krzew z kolorowymi liśćmi i cierniami to połączenie pięknego wyglądu i doskonałej ochrony przed nieproszonymi gośćmi. Ciernie na gałęziach berberysu stanowią naturalną barierę ochronną. Roślina kwitnie na żółto, a jej owoce są czerwone. Gęsty żywopłot z berberysu jest nie do przebycia dla ludzi i zwierząt. Chroni więc przed włamaniami i zapobiega uciekaniu zwierząt domowych. Dobrze znosi suszę i zanieczyszczenia powietrza, jest łatwy w pielęgnacji i nie wymaga częstego przycinania.
  • Pęcherznica kalinolistna. Krzew o różnokolorowych liściach kwitnący na biało lub różowo, który możesz wykorzystać do żywopłotu o swobodnym charakterze. Roślina prezentuje się okazale, jest łatwa w pielęgnacji i odporna na suszę i zanieczyszczenia.

Co na żywopłot zimozielony, czyli drzewa i krzewy liściaste na cały rok

Jeśli chcesz cieszyć swoje oko zielenią przez okrągły rok i nie mieć kłopotu z opadającymi liśćmi, wybierz na żywopłot rośliny zimozielone. Wśród nich warto wymienić wiecznie zielony bukszpan doskonały do tworzenia niskich zielonych ścian. Kolejna roślina to irga błyszcząca dorastająca nawet do 6 m wysokości o ciemnozielonych błyszczących liściach i białych kwiatach kwitnących wiosną. Zimozielony krzew, który przetrwa chłód i mróz, to ostrokrzew Meserwy. Roślina dobrze wzrasta na glebach kwaśnych i przepuszczalnych. Jakie jeszcze rośliny wybrać na zimozielony żywopłot? Popularny wybór to mahonia pospolita o kolczastych liściach oraz pnący się bluszcz pospolity.

Szyszki jodłowe na gałęzi

Jakie rośliny iglaste na żywopłot?

Drzewa i krzewy iglaste zapewnią Twojemu ogrodowi ochronę przez cały rok. Są praktyczne, bo nie gubią liści, a dodatkowo przepięknie się prezentują. Jakie drzewa i krzewy iglaste wybrać na żywopłot?

  • Tuja szmaragd. Smukłe drzewo iglaste dorastające nawet do 10 m wysokości. Ma ciemnozielone liście, które są zimozielone i nie wymagają częstego przycinania. Tuja preferuje żyzną glebę i stanowisko słoneczne lub półcieniste.
  • Świerk pospolity. Jest dobrym wyborem na żywopłot, bo cechuje go szybki wzrost, gęste pokrycie i odporność na choroby. Świerk dobrze rośnie na glebach żyznych i kwaśnych. Dorasta nawet do 50 m wysokości.
  • Jałowiec pospolity. To krzew tolerancyjny na różne warunki pogodowe, łatwy w pielęgnacji, odporny na suszę i choroby. Jałowiec ma igły o zielonym lub niebieskawym kolorze, które są zimozielone. Roślina wzrasta stosunkowo długo, a jej poszycie jest luźne.
  • Cis pospolity. To drzewo iglaste może dorastać nawet do 20 m. Ma miękkie w dotyku liście, które nie opadają na zimę. Cis preferuje glebę żyzną i wapienna i stanowisko słoneczne. Ma trujące owoce, więc lepiej unikać jego sadzenia, jeśli w domu są zwierzęta lub dzieci.

To, jakie rośliny wybierzesz na żywopłot, zależy od Twojego ogrodniczego doświadczenia, od rodzaju gleby w ogrodzie oraz od tego, jak szybko chcesz osiągnąć efekt zielonej ściany. Rośliny szybko rosnące to głównie pnącza, które wymagają regularnego przycinania. Pnącza sprawdzą się w każdym miejscu, w którym brakuje przestrzeni na rozłożyste drzewa i krzewy.

Polecane

Leave a Comment

11 − 3 =