Czym są i gdzie wykorzystuje się podajniki kasowe?

W wielu miejscach konieczność zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa jest wręcz niezbędna. W takich instytucjach, jak urzędy czy banki każdego dnia dochodzi do sporej liczby kontaktów pomiędzy klientami, a personelem. Interakcje te nie zawsze powinny odbywać się oko w oko, stąd konieczne jest w takiej sytuacji wykorzystanie podajników kasowych. Czym dokładnie są i jak działają elementy tego rodzaju?

Czym jest podajnik kasowy?

Podajnik kasowy to konstrukcja specyficzna, wykorzystywana w określonych sytuacjach i miejscach, a przy tym funkcjonalna i wygodna. Podstawowym założeniem tego rodzaju elementów jest możliwość zapewnienia bezpiecznego, ale też płynnego realizowania transakcji różnego rodzaju – związanych z przekazaniem pieniędzy, dokumentów czy kosztowności (na przykład drobnego sprzętu elektronicznego czy biżuterii).

W zależności od wymagań, podajniki kasowe mogą przybierać różne formy, chociaż pozostają one ogólnie podobne i pełnią tę samą rolę. W przypadku najprostszych wariantów podajników mówić należy o nieco podłużnej kuwecie (zwykle ze stali nierdzewnej o podwyższonej odporności na uszkodzenia i zarysowania). Taki „pojemnik” jest wmontowywany w blat roboczy w taki sposób, by dostęp do niego miał zarówno klient przed okienkiem, jak i pracownik znajdujący się po drugiej stronie. Nad samą kuwetą podajnika znajduje się szyba okienka kasowego czy podawczego, która pozostawia niewielką wolną przestrzeń pozwalającą na włożenie czegoś do podajnika i wyjęcie z niego zawartości.

Rozbudowane i wzmocnione podajniki kasowe będą już konstrukcjami nieco bardziej złożonymi. Są obudowane nie tylko kuloodpornymi czy antywłamaniowymi szybami, ale też mogą być zabezpieczone za pomocą zamykanej pokrywy (jej odsunięcie jest możliwe dopiero po zasunięciu jej przez drugiego użytkownika), która chroni zawartość przed osobami postronnymi.

Gdzie i dlaczego wykorzystuje się podajniki kasowe?

Z podajnikami kasowymi spotkać można się w wielu miejscach, przede wszystkim o usługowym charakterze. Z całą pewnością pierwszym obiektem, który przychodzi na myśl, będzie bank. Instytucje finansowe są szczególnie narażone na możliwe działanie kogoś z zewnątrz, stąd zabezpieczenie mienia przed kradzieżą jest tu tak istotne. Podajniki kasowe w bankach stanowią ważny element ogólnego systemu ochrony.

Idąc tym tropem należy wskazać również inne miejsca, w których dochodzi codziennie do transakcji o znacznej wartości. Tym samym podajniki kasowe montowane są w kantorach wymiany walut czy w lombardach. Również niektóre sklepy czy firmy obracające dużymi kwotami i wartościowymi przedmiotami (w tym, chociażby, salony jubilerskie), decydują się niekiedy na wprowadzenie takiego rozwiązania.

Ze względu na możliwość zapewnienia wysokiego stopnia bezpieczeństwa osobom uczestniczącym w transakcji z wykorzystaniem podajnika kasowego, takie konstrukcje są montowane również w obiektach narażonych na wandalizm czy próby włamania i kradzieży. Można tu wskazać:

  • banki i kantory,
  • sklepy całodobowe,
  • apteki pełniące nocne dyżury,
  • stacje benzynowe,
  • urzędy i obiekty administracyjne,
  • dworce kolejowe (okienka biletowe).

Podajniki kasowe – wygoda i bezpieczeństwo

Podsumowując, podajniki kasowe produkowane przez wyspecjalizowane w tym zakresie firmy to elementy, które pozwalają ograniczyć do minimum bezpośredni kontakt pomiędzy pracownikiem obiektu, a osobą z zewnątrz. Wygodna konstrukcja tego rodzaju zabezpieczenia nie utrudnia przy tym realizacji podstawowych czynności – można poprzez nią wymieniać się dokumentami, gotówką czy innymi przedmiotami.

Główną funkcją podajnika kasowego jest chronienie osób biorących udział w transakcji. Równie ważne jest przy tym skuteczne zapobieganie różnego ingerencji ze strony osób trzecich, mogących dążyć do kradzieży przekazywanej gotówki czy wartościowego mienia.

Polecane

Leave a Comment

6 − 2 =