Dlaczego konieczny jest filtr do wody ze studni?

Jeśli prace budowlane nie są Ci obce, wiesz z pewnością, że wiele rozwiązań jest zalecanych, jednak nie oznacza to, że bez ich wykonania nie da się z powodzeniem ukończyć zadania. W przypadku studni jest inaczej – jeśli zapomnisz założyć filtr do studni, bardzo szybko pojawią się pierwsze problemy. Dlaczego?

Chroń instalację, używając filtr do wody ze studni

Studnia to estetyczny i statyczny koncept – póki jest na papierze. W rzeczywistości jednak wygląda to nieco inaczej – tam na dole woda ciągle się porusza, jest zasysana i przemieszczana, powstają zawirowania i prądy, a wszystkie te wodne manewry sprawiają, że i jej bezpośrednie środowisko – czyli kamienie, ziemia i piach – również się poruszają. Część z nich, siłą rzeczy, dostaje się w pobliże pompy – chyba że masz odpowiedni filtr do wody. Ze studni natomiast woda przedostaje się dalej – wzdłuż kolejnych rur do instalacji. Nieodfiltrowane, wszystkie niesione przez nią drobinki będą się odkładały w rurach, powoli (acz nieuchronnie) zmieniając się w zatykający ich światło szlam.

Szlam, a prawidłowe działanie pompy

Oczywiście nagromadzenie w instalacji to dopiero drugorzędna sprawa – najpierw wszystkie drobne kryształki przejść muszą przez pompę. Tymczasem pompa nie jest urządzeniem, które służy do zasysania nie piasku, ale wody, a jej konstrukcja jest wrażliwa na tego typu zanieczyszczenia – oczywiście im większe, tym bardziej niebezpieczne. Mogą bowiem dostać się między dokładnie dopasowane metalowe elementy pompy, doprowadzając do jej zblokowania lub uszkodzenia.

Czy filtr do wody ze studni gwarantuje realne korzyści?

To jeszcze nie wszystko – część z tych drobin dostanie się aż do samego końca instalacji, a w efekcie – do Twojej szklanki. Wielu z nas kopie studnie po to właśnie, by cieszyć się własną zdrową wodą – nie wodą chrzęszczącą między zębami. Filtr do wody ze studni  jest więc koniecznością.

Jak pozbyć się problemu zanieczyszczonej wody? Filtry sznurkowe i odpiaszczające

A zatem zgadzamy się co do tego, że stosowną będzie inwestycja w jakiś stosunkowo niedrogi element, który będzie chronił pompę, instalację i zdrowie Twoje i domowników? Filtr do wody ze studni będzie idealnym rozwiązaniem. Stosowane są różne rodzaje tych urządzeń, jednak na etapie filtracji wstępnej o której mówimy warto przyjrzeć się szczególnie dwóm typom – obydwa możesz znaleźć w kategorii https://rurystudzienne.pl/filtry-c33 sklepu internetowego Rury Studzienne. Pierwszy z nich, wykonany z polipropylenu filtr sznurkowy, to najpopularniejsza opcja do filtrowania wody na cały dom. Co prawda trzeba go regularnie wymieniać, jednak jest niedrogi, a ponadto – za jego przyczyną nie doświadczysz znaczących spadków ciśnienia wody. Drugi natomiast posiada sitko, przez które przecedzana jest woda – dzięki swojej konstrukcji jest wielorazowy i wystarczy go od czasu do czasu przepłukać.

Polecane

Leave a Comment

12 − 1 =