Jakie są rodzaje łóżek do sypialni?

Wybór łóżka to decyzja, która ma znaczący wpływ na estetykę i funkcjonalność sypialni, a także na komfort odpoczynku. Rynek meblarski oferuje ogromną różnorodność modeli. Aby ułatwić Ci podjęcie decyzji dotyczącej wyposażenia pokoju sypialnianego, przygotowaliśmy przegląd najbardziej popularnych typów łóżek. Zaczniemy od zaprezentowania dostępnych rozmiarów, potem przejdziemy do powszechnie stosowanych materiałów, czyli scharakteryzujemy łóżka drewniane i tapicerowane, a następnie zatrzymamy się na budowie, opisując łóżka o szczególnym rodzaju konstrukcji, tj. łóżka kontynentalne. Na koniec podpowiemy, czym jeszcze kierować się przy wyborze łóżka. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki będą przydatne. Przeczytaj i skorzystaj z nich!

Rozmiar łóżka – dlaczego ma znaczenie?

Rozmiar łóżka powinien być dostosowany do wielkości sypialni. Zbyt duży mebel w pomieszczeniu o skromnym metrażu może sprawić, że przestrzeń stanie się ciasna i mało funkcjonalna. Oczywiście dostępna powierzchnia nie jest jedynym czynnikiem determinującym wybór. Odpowiedni rozmiar łóżka jest też ważny dla komfortu snu. Większe łóżko zapewnia więcej miejsca dla przyjęcia wygodnej pozycji do spania.

Standardowym rozmiarem łóżek jednoosobowych są modele dopasowane do materacy 90×200 cm. W przypadku osób o drobnej sylwetce i rzadko zmieniających w nocy ułożenie ciała powinna wystarczyć szerokość materaca nawet 80 cm. Z kolei ci, którzy potrzebują więcej miejsca, znajdą łóżka o szerokości 100 cm albo 120 cm.

Wymiary łóżek dwuosobowych zaczynają się od 140×200 cm. Taka wielkość jest idealna do małych sypialni. Dużym zainteresowaniem wśród klientów cieszy się łóżko 160×200 cm. Takie wymiary zapewniają wystarczającą przestrzeń, aby w nocy wygodnie się przewracać, nie budząc przy tym partnera. Dla osób najbardziej wymagających producenci oferują łóżka king size 180×200 cm, a nawet 200×200 cm.

Kiedy określisz, jak rozmiar będzie idealny dla Ciebie, musisz zastanowić się, z jakiego materiału mebel ma być zrobiony. Masz do wyboru łóżka tapicerowane, drewniane, płytowe, metalowe. Dwa pierwsze rodzaje cieszą się największym zainteresowaniem osób wyposażających swoje sypialnie, dlatego skupimy się na ich walorach.

Łóżka drewniane

Łóżka drewniane wybierane są zazwyczaj przez miłośników naturalnych materiałów i tradycyjnego designu. Ich solidna konstrukcja gwarantuje trwałość na lata, a różnorodność gatunków drewna, dostępnych wykończeń i stylów pozwala na łatwe wkomponowanie ich w różne aranżacje sypialni. Drewno jest także materiałem ciepłym i przytulnym, co dodaje sypialni domowego charakteru. Łóżka drewniane nie sprawiają problemów w utrzymaniu ich w czystości. Wystarczy przetrzeć powierzchnię ściereczką, aby usunąć kurz, który może być źródłem dokuczliwych dolegliwości u osób uczulonych na roztocza, a zatem łóżka drewniane polecane są osobom zmagającym się z alergią.

Łóżka tapicerowane

Łóżka tapicerowane cieszą się niesłabnącą popularnością dzięki połączeniu elegancji i komfortu. Ich tapicerka może być wykonana z różnych materiałów obiciowych, takich jak skóra naturalna lub ekologiczna albo tkanina, jak np. szenil, welur czy flok. Do wyboru jest zazwyczaj cała gama kolorystyczna. To pozwala na dopasowanie łóżka do indywidualnych preferencji oraz stylu wnętrza. Dodatkowo miękki zagłówek zapewnia wygodne oparcie podczas czytania czy oglądania telewizji w łóżku.

Łóżka kontynentalne

Łóżka kontynentalne to szczególny rodzaj łóżek tapicerowanych. Od klasycznych łóżek różnią się budową. Zamiast ramy, na dnie której umieszczany jest stelaż, a na nim materac, posiadają skrzynię wypełnioną sprężynami (tzw. boxspring), która jest podstawą pod materac. Takie rozwiązanie sprawia, że podłoże do spania znajduje dość wysoko nad podłogą, ułatwiając kładzenie się i wstawanie z łóżka, co z pewnością docenią osoby mające trudności w podnoszeniu się i seniorzy.

Łóżka kontynentalne są szczególnie popularne w Ameryce Północnej i Europie Zachodniej. Ze względu na swój okazały wygląd często pojawiają się w pokojach hotelowych. Mają dość ciężką, masywną konstrukcję, dlatego efektownie prezentują się w dużych sypialniach, natomiast małe pomieszczenia mogą one nadmiernie przytłoczyć.

Jakie łóżko wybrać?

Kiedy już wybierzesz materiał oraz zdecydujesz się na określoną konstrukcję, czyli łóżko ramowe bądź kontynentalne, pozostaje wybranie stylistyki, dodatkowych funkcjonalności i określenie budżetu.

Estetyka mebla powinna wpisywać się w wybrany styl wnętrza. W niektórych kanonach estetyki pożądane są proste, oszczędne formy (mamy tu na myśli choćby styl minimalistyczny, nowoczesny, skandynawski czy loftowy), a w innych wprost przeciwnie – wskazane są ozdobne wezgłowia, dekoracyjne pikowania, rzeźbienia itp. (np. styl dworski, glamour, boho).

W zakresie funkcjonalności należy przede wszystkim dokonać wyboru pomiędzy łóżkiem z pojemnikiem na pościel lub bez. Pojemnik to dodatkowy schowek i sposób na utrzymanie porządku. Czasem łóżka posiadają inne ciekawe rozwiązania funkcjonalne, np. wbudowane półki czy oświetlenie LED.

Na koniec zastanów się, ile jesteś w stanie wydać. Ceny łóżek mogą się znacznie różnić, więc warto ustalić budżet i szukać modelu w jego ramach, pamiętając przy tym, że wysoka jakość często idzie w parze z wyższą ceną.

A kiedy wybierzesz idealne łóżko, pomyśl o materacu dopasowanym do Twoich potrzeb, bo to właśnie ten element w najwyższym stopniu odpowiada za komfort nocnego odpoczynku.

Polecane

Leave a Comment

13 − 6 =