Nowy kolor mebli w salonie – co warto wiedzieć przed malowaniem?

Pragnienie odświeżenia aranżacji wnętrza to naturalna potrzeba, zwłaszcza jeśli chodzi o nasz salon – serce domu, w którym spędzamy wiele czasu. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na metamorfozę tego pomieszczenia jest zmiana koloru mebli. Zanim jednak wybierzesz farbę do drewna i metalu oraz sięgniesz po pędzel, warto poznać kilka istotnych kwestii, które pomogą ci w osiągnięciu pożądanego efektu.

Jak dobrać kolor mebli do aranżacji salonu?

Wybór odpowiedniego koloru to kluczowy element renowacji mebli. Przede wszystkim zastanów się nad stylem, który chcesz osiągnąć w swoim salonie. Czy preferujesz klasyczne, stonowane odcienie czy może odważne barwy? Pomyśl również nad kolorami ścian oraz innych elementów wystroju. Harmonijne zestawienie odcieni stworzy spójną, przyjemną atmosferę. Dziś dobra farba do drewna i metalu jest dostępna w wielu barwach, więc bez problemu dopasujesz kolor mebli do wymarzonej aranżacji.

Pamiętaj, że jasne odcienie optycznie powiększą przestrzeń, podczas gdy ciemniejsze nadadzą jej charakteru i przytulności. Przed dokonaniem wyboru, zawsze warto przetestować kolor na małym fragmencie mebla lub na kawałku kartonu, aby zobaczyć, jak będzie prezentował się w rzeczywistości.

W jaki sposób zabezpieczyć otoczenie przed pracą?

Przed przystąpieniem do malowania, warto zabezpieczyć otoczenie, aby uniknąć zabrudzenia go farbą do drewna i metalu. Rozłóż folię malarską na podłodze. Przykryj również sąsiednie meble lub przedmioty, aby zapobiec ich przypadkowemu zabrudzeniu. Nie zapomnij o sobie – załóż rękawice ochronne i odzież, której nie będzie Ci żal, jeśli się pobrudzi. Pracuj w dobrze wentylowanym pomieszczeniu lub z otwartymi oknami, aby uniknąć wdychania oparów farby.

Jak przygotować meble do malowania?

Zanim jeszcze pokryjesz meble nową warstwą farby, musisz je odpowiednio przygotować. Jeśli znajdują się na nich stare powłoki, pozbądź się ich przy pomocy np. papieru ściernego. W przypadku, gdy drewniane wyposażenie jest olejowane lub lakierowane, konieczne może być przeszlifowanie jego powierzchni, aby farba do drewna i metalu miała odpowiednią przyczepność. Następnie oczyść meble z kurzu i brudu.

Zdarza się, że po latach użytkowania wyposażenie z naturalnego materiału będzie miało pewne uszkodzenia – pęknięcia, wgniecenia czy rysy. Możesz wypełnić je specjalną masą szpachlową, a następnie delikatnie przeszlifować. Upewnij się, że meble są w pełni suche przed rozpoczęciem malowania. Farba do drewna i metalu powinna być aplikowana na czystą, gładką i suchą powierzchnię. Jeśli wszystko gotowe, rozpocznij malowanie.

Polecane

Leave a Comment

pięć × pięć =