Pękające ściany – wsparcie rzeczoznawcy budowlanego

Pękające ściany są najczęściej spowodowane osiadaniem budynku. Nierzadko ubytki wpływają tylko na walory wizualne pomieszczenia, ale czasami mogą wskazywać na poważne wady konstrukcyjne. W takiej sytuacji konieczne staje się wsparcie rzeczoznawcy budowlanego. Specjalista ustali przyczyny pęknięć, a następnie zaproponuje sposób ich naprawy. Sprawdź, jak postępować w przypadku tego typu ubytków!

Wsparcie rzeczoznawcy budowlanego – kiedy warto z niego skorzystać?

Zastanawiasz się, jak rozpoznać pęknięcia powierzchniowe od głębokich? W pierwszym przypadku przyjmują one postać niewielkich, wąskich szczelin, które biegną w różnych kierunkach. Zazwyczaj przyczyniają się do łuszczenia i odpadania tynku, ponieważ narażony jest on na kontakt z wilgocią. Z kolei głębokie rysy mają szerokość powyżej 2 mm. Mogą one przecinać pionowo całą ścianę, ale czasami pojawiają się też pęknięcia schodkowe. 

Takie ubytki świadczą o naruszonej konstrukcji budynku, w związku z tym wsparcie rzeczoznawcy budowlanego odgrywa kluczową rolę. Należy zaznaczyć, że rysy na suficie są tak samo niebezpieczne jak pęknięcia na ścianach.

Na czym polega wsparcie rzeczoznawcy budowlanego?

Drobne pęknięcia często stanowią problem natury czysto estetycznej, który można rozwiązać samodzielnie za pomocą materiałów i narzędzi, dostępnych w sklepie budowlanym. Niekiedy jednak ubytki są szerokie i głębokie. Ponadto mogą się one stale się powiększać. W takiej sytuacji rozważ wsparcie rzeczoznawcy budowlanego. Specjalista stwierdzi, czy pęknięcia na ścianach zagrażają stabilności konstrukcji. 

Uszkodzenia powierzchowne zazwyczaj pojawiają się na styku dwóch ścian, a także w okolicy drzwi i okien. Nierzadko występują one na łączeniach płyt gipsowo-kartonowych. Ubytki zazwyczaj wynikają z naprężeń w ścianie, kurczeniem się zaprawy murarskiej, czy wibracji związanych z nieodpowiednim zakotwieniem lub trzaskaniem drzwiami. W tym przypadku nie jest wymagane wsparcie rzeczoznawcy budowlanego. Należy jednak pamiętać, że nawet najmniejsze rysy mogą wskazywać na osiadanie budynku. Regularnie sprawdzaj, czy pęknięcia się nie powiększają, bądź nie pojawiają się nowe. W takiej sytuacji koniecznie skontaktuj się z ekspertem.

Niepokój powinny też wzbudzać trudności z zamykaniem drzwi i okien, niesprawna kanalizacja, opadanie posadzki, czy wrażenie jednostronnego przechylenia komina. Wspomniane objawy mogą wskazywać na nadmierne lub nierównomierne osiadanie budynku. W takiej sytuacji zalecane jest wsparcie rzeczoznawcy budowlanego, bagatelizowanie problemu prowadzi do uszkodzeń strukturalnych.

Ekspert budowlany – w czym może pomóc?

Specjalista określa, czy ściany zostały równo połączone z sufitem. Ubytki często są spowodowane zbyt szybkim posadowieniem budynku lub wibracjami wynikającymi z prac budowlanych. Do pozostałych przyczyn zaliczamy:

  • nieprawidłowe wykonanie fundamentów, 
  • zastosowanie betonu o niskiej jakości,
  • zwiększone natężenie ruchu w pobliżu obiektu,
  • uginanie się stropu,
  • niewłaściwe wykonanie dylatacji,
  • zmiana obciążenia fundamentów, co może wynikać z rozbudowy nieruchomości,
  • naturalnych zjawisk przyrodniczych, takich jak nawodnienie podłoża i erozja gleby.

Na pierwszy rzut oka nie da się określić, czy pęknięcia wynikają z naturalnego osiadania budynku, drgań konstrukcji, czy błędów wykonawcy. W tym celu warto skorzystać ze wsparcia rzeczoznawcy budowlanego.

Pękające ściany – o czym warto pamiętać?

Naprawa pęknięć ścian pozwala zadbać o bezpieczeństwo i estetykę budynku. Warto skorzystać z usług doświadczonych specjalistów, którzy korzystają z nowoczesnych materiałów i technologii. Dzięki temu zyskujesz pewność, że będziesz zadowolony z efektów. Niewielkich pęknięć możesz jednak pozbyć się samodzielnie. 

Pamiętaj, żeby dopasować masę naprawczą do rodzaju tynku. Zanim zaczniesz naprawiać ubytki, przygotuj powierzchnię. Najpierw usuń tynk i inne zanieczyszczenia za pomocą papieru ściernego, szpachli i pędzelka. Teraz wypełnij pęknięcia specjalną masą naprawczą, zwracając przy tym uwagę, żeby nie powstały na niej pęcherzyki powietrza. Poczekaj 24 godziny, w ten sposób zyskujesz pewność, że masa dobrze wyschnie. 

Połóż gładź w miejsce ubytków, wyrównaj powierzchnię papierem ściernym, na koniec wymaluj lub wytapetuj ścianę. Jeśli po kilku dniach zauważysz nowe pęknięcia, niezwłocznie skontaktuj się z ekspertem budowlanym. Specjalista oceni stan techniczny budynku i przedstawi zalecenia dotyczące dalszego postępowania.

Polecane

Leave a Comment

osiem + siedemnaście =