Jak dbać o zdrowie swoje i dziecka w czasie ciąży?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Ciąża to niezwykły okres, w którym podejmowane przez Ciebie decyzja dotyczące codziennego żywienia, czy aktywności będą miały wpływ nie tylko na Twoje samopoczucie, ale również na zdrowie Twojego dziecka. Z czego powinna się składać zbilansowana dieta kobiety w ciąży? Jaka aktywność fizyczna jest dozwolona i zdrowa w tym czasie? Dlaczego regularne wizyty u specjalisty są tak istotne? Dowiesz się z tego poradnika.

Zadbaj o zdrowie swoje i dziecka w czasie ciąży

 • Fachowa opieka medyczna i badania prenatalne
 • Zdrowa dieta dla matki i dziecka
 • Regularna aktywność fizyczna w ciąży

Opieka medyczna i badania prenatalne – podstawą dbania o zdrowie w czasie ciąży

Wizyty u ginekologa w czasie ciąży są niezwykle istotne i umożliwiają kontrolę stanu zdrowie matki i dziecka na poszczególnych etapach jego rozwoju. Powinny się odbywać regularnie, co kilka tygodni w poszczególnych trymestrach ciąży. Jakie badania powinny zostać przeprowadzone?

I trymestr ciąży

W początkowym okresie ciąży wykonywane są wszystkie niezbędne badanie krwi i moczu u kobiety. Pozwalają ocenić ogólny stan zdrowia i wykryć ewentualne infekcje, które mogą być niebezpieczne dla dziecka, między innymi zakażenia HIV, HCV, czy toksoplazmozę.

Już na tym etapie przeprowadzane są badania genetyczne, takie jak test PAPP-A i badania przesiewowe, które oceniają ryzyko wystąpienia wad genetycznych. Umożliwia to lekarzowi na dokładniejszą ocenę potencjalnych zagrożeń i podjęcie odpowiednich środków profilaktycznych.

Wykonywane jest również pierwsze USG płodu, by ocenić, czy początek ciąży przebiega prawidłowo, jaki jest przybliżony termin porodu oraz ustalić, czy jest to ciąża pojedyncza, czy też mnoga.

II trymestr ciąży

Badania na tym etapie ciąży mają na celu dokładniejszą ocenę rozwoju płodu. W czasie USG połówkowego analizowana są:

 • anatomiczna budowa płodu,
 • istnienie ewentualnych wad rozwojowych,
 • stan narządów wewnętrznych,
 • budowa układu kostnego
 • stan układu nerwowego.

Dodatkowo przeprowadza się badanie markerów genetycznych, które pomagają ocenić ryzyko wystąpienia pewnych wad genetycznych i chromosomalnych.

III trymestr ciąży

Badania prenatalne 3 trymestr służy ocenie wzrostu i dojrzałości płodu oraz stanu zdrowia matki. Podczas USG prenatalnego sprawdzana jest również ilości płynu owodniowego i pozycja dziecka w macicy. Co więcej, badania krwi, takie jak poziom żelaza czy glukozy, są przeprowadzane w celu wykrycia ewentualnych problemów, takich jak niedokrwistość czy cukrzyca ciążowa.

Zdrowa dieta dla matki i dziecka – dlaczego jest tak istotna?

W czasie ciąży zdrowa i zrównoważona dieta odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu zdrowia matce i dziecka. To właśnie zbilansowana dieta stymuluje prawidłowy rozwój malucha, a ostatnie badania wykazują, że może mieć istotny wpływ na aktywność genów i rozwój dziecka już po porodzie. Jadłospis powinien być oparty na takich produktach jak:

 • świeże owoce i warzywa,
 • pełnoziarniste produkty zbożowe,
 • chude mięso,
 • ryby,
 • jajka,
 • orzechy i nasiona.

Ważne jest również dostarczanie odpowiednich składników odżywczych, takich jak kwas foliowy, żelazo, wapń i witamina D, poprzez spożywanie produktów mlecznych, zielonych warzyw liściastych i wzbogacanych pokarmów.

Trzeba pamiętać, że spożywanie alkoholu, palenie papierosów i używanie narkotyków w czasie ciąży jest bardzo szkodliwe dla maluszka i nawet niewielkie ich ilości mogą mieć szkodliwy wpływ na jego rozwój, dlatego należy ich unikać.  Warto również ograniczyć spożycie surowych lub niedogotowanych mięs, aby zminimalizować ryzyko zarażenia się toksoplazmozą. Przestrzeganie zdrowej diety i unikanie szkodliwych substancji przyczynia się do zapewnienia optymalnego zdrowia zarówno matki, jak i dziecka w trakcie ciąży.

Regularna aktywność fizyczna w ciąży

Regularna aktywność fizyczna w ciąży odgrywa istotną rolę w utrzymaniu zdrowia i dobrej kondycji zarówno matki, jak i rozwijającego się dziecka. Oczywiście, musi być ona dostosowana do zmienionych potrzeb organizmu, w którym rozwija się dziecko. Dlatego, zanim rozpoczniesz treningi i ćwiczenia, należy konsultować się z lekarzem lub doświadczonym fizjoterapeutą. Możesz skorzystać z szerokiej oferty aktywności adresowanej właśnie dla kobiet spodziewających się dziecka, np. pilatesu lub jogi.

Jeśli nie chcesz uczestniczyć w regularnych zajęciach, możesz skorzystać z takich form ruchu, które są bezpieczne m.in. spacerowanie, pływanie, czy jazd na rowerze stacjonarnym. Regularna aktywność fizyczna może przynieść wiele korzyści, takich jak poprawa krążenia, utrzymanie zdrowej wagi, zwiększenie elastyczności i siły mięśniowej, a także zmniejszenie dolegliwości bólowych i zapobieganie stanom takim jak nadciśnienie i cukrzyca ciążowa. Pamiętaj jednak o zachowaniu umiaru i unikaniu wysiłku, który może być zbyt intensywny lub obciążający dla organizmu w tym okresie.

Polecane

Leave a Comment

17 − 15 =