Jak skutecznie pielęgnować włosy wysokoporowate?

Włosy wysokoporowate bywają bardzo trudne w okiełznaniu. Często puszą się, łamią i wyglądają na matowe, a znalezienie odpowiednich dla nich sposobów pielęgnacji bywa nie lada wyzwaniem. Jeśli jednak zrozumie się, z czego wynika problematyczna natura wysokoporowatych pasm, oraz jak można jej zaradzić, znacznie łatwiej zadbać o ich kondycję. Pielęgnacja włosów tego typu powinna uwzględniać zarówno regularne oczyszczanie, jak i częste odżywianie oraz nawilżanie. O tym, jak się za to zabrać i jakie produkty warto w tym celu wykorzystać, opowiadamy w tym artykule.

Włosy wysokoporowate, czyli jakie?

Włosy wysokoporowate to pasma o mocno rozchylonej łusce. Ich łodygi często mają więc nierówną powierzchnię i są szorstkie w dotyku. Taka struktura nie sprzyja zachowywaniu pasm w dobrej kondycji — włosy wysokoporowate mają tendencję do kruszenia się, rozdwajania i łamania, w związku z czym trudno o zapewnienie im atrakcyjnego, zdrowego wyglądu. Nie jest to na szczęście niemożliwe. Z pomocą odpowiedniej pielęgnacji można znacząco poprawić wygląd wysokoporowatych pasm, a z czasem nawet obniżyć ich porowatość.

Jak oczyszczać włosy wysokoporowate i ich nie przesuszać?

Pielęgnacja każdego rodzaju włosów, w tym wysokoporowatych, wymaga regularnego oczyszczania ich z użyciem szamponu. Niestety, detergenty zawarte w wielu z tych kosmetyków przyczyniają się do pozbawiania włosów nawilżenia, przez co pasma po umyciu szamponem narażone są na efekt przesuszenia. Aby zadbać o dobrą kondycję pasm, warto wykonywać większość myć z użyciem produktów o łagodnych składach, pozbawionych silnych substancji oczyszczających i bazujących na naturalnych, delikatnych detergentach.

W celu dokładniejszego domycia skóry głowy i włosów raz w tygodniu można umyć je mocniejszym szamponem, a w celu usunięcia ze skalpu martwego naskórka — wykonać peeling z użyciem złuszczającego kosmetyku przeznaczonego do skóry głowy. Aby ochronić pasma na długości przed wysuszaniem, przed myciem szamponem można również nałożyć na włosy odrobinę odżywki. Skuteczne i bazujące na naturalnych składach kosmetyki do włosów wysokoporowatych ma w swojej ofercie na przykład polska marka Anwen.

Miękkość, gładkość i blask — jak odżywić włosy wysokoporowate?

Włosy wysokoporowate niełatwo się obciążają — zwykle lubią duże ilości substancji nawilżających i regenerujących w pielęgnacji. Odżywki i maski do włosów wysokoporowatych bogate są w oleje i inne odżywcze składniki, dzięki czemu nadają pasmom miękkość i sprężystość. W celu poprawienia wyglądu włosów i ograniczenia ich podatności na uszkodzenia mechaniczne po każdym myciu warto zastosować odżywkę emolientową, która otoczy łodygi ochronną warstwą okluzyjną.

Właścicielki włosów wysokoporowatych powinny również zaprzyjaźnić się z zabiegiem olejowania. Regularne nakładanie oleju na ten typ pasm to doskonały sposób na ich odżywienie, dociążenie i nabłyszczenie. W pielęgnacji włosów wysokoporowatych przyda się również ochronne serum na końcówki, które zapobiegnie rozdwajaniu i łamaniu niższych partii włosów.

Polecane

Leave a Comment

11 + dwadzieścia =