Czy w nowoczesnych wnętrzach jest miejsce na rzeczy używane i antyki?

Recykling stał się modny niemal w każdej dziedzinie życia – począwszy od ubrań z drugiej ręki, po ponowne wykorzystywanie mebli, które lata świetności mają już za sobą. Niestety, czasem wkomponowanie ich we współczesny wygląd pomieszczeń staje się bardzo trudne. Czy to oznacza, że miejsce zabytkowej komody czy fotela będącego w rodzinie od pokoleń jest tylko na śmietniku? Nie podobnego! Po drobnym liftingu i dzięki współpracy z projektantem wnętrz można z powodzeniem wykorzystać je ponownie.

Minimalizm i antyki – czy to połączenie się uda?

Jeżeli do wykończenia pomieszczenia zastosowałeś neutralną kolorystykę i ostatecznie wnętrze prezentuje się minimalistycznie, ale też dość chłodno, warto je ożywić. Nowego ducha tchną w niego meble, które mają bogatą przeszłość, a nawet ciekawą historię. Projektanci wnętrz bardzo chętnie łączą stare z nowym, szczególnie gdy są to meble i detale będące w rodzinie od pokoleń czy upolowane z pasją na pchlim targu.

Weźmy na przykład białą kuchnię z meblami wykończonymi na wysoki połysk. To neutralne tło dla wielu aranżacji, dlatego w myśl eklektyzmu można zaaranżować je dość klasycznie. Jasne ściany i sufity wspaniale uwypuklą np. masywny drewniany stół. Jednak warto, aby między antykiem a resztą mebli znajdowało się jakieś przejście – mogą to być odnowione krzesła tapicerowane czy proste stołki z ozdobnymi poduszkami. Do tego akcesoria kuchenne, np. mosiężne rondle i emaliowane dzbanki. Całość stworzy spójne, przemyślane wrażenie.

Stare meble w nowym wnętrzu

Nowe wnętrza często są katalogowe, pozbawione charakteru. Wyglądają tak, jak wszędzie i każdy mógłby w nich mieszkać. Dzięki starszym meblom takie wrażenie szybko przeminie. Będziesz cieszyć się tym, że mieszkasz w pięknym miejscu, w którym nie brakuje akcentów domu rodzinnego czy sentymentalnych dekoracji z lat młodości. Chodzi o to, aby we współczesnym domu nie zabrakło miejsca dla ulubionego dywanu, wysłużonego, ale wciąż funkcjonującego fotela czy kredensu pamiętającego ubiegły wiek.

Bywa jednak, że połączenie starego z nowym jest trudne do uzyskania. Jeśli boisz się:

  • że kontrast będzie zbyt duży,
  • masywny starszy mebel przytłoczy wnętrze swoją obecnością,
  • powstanie chaos aranżacyjny,

skonsultuj się z biurem projektowym. Czasem są one w stanie stworzyć cały projekt wokół jednego mebla czy sprzętu, jeśli ma on dla Ciebie duże znaczenie. Recykling mebli jest teraz w modzie, dlatego tym bardziej warto rozważyć pozostawienie niektórych elementów, które definiują Ciebie i uszczęśliwiają Twoją rodzinę.

Ponadczasowa klasyka i design, który nie przemija

Moda, w tym także trendy wnętrzarskie zmieniają się. Nieraz są naprawdę kapryśne, co oznaczałoby, że chcąc nadążyć za nimi, musisz robić remont przynajmniej raz w roku. Stop! Dobry projekt wnętrzarski, który uwzględnia starsze meble, które chcesz zatrzymać oraz Twoje osobiste, płynące prosto z serca potrzeby i sympatie sprawi, że zyskasz mieszkanie, które przetrwa wszelkie modowe zawirowania i będzie najlepsze dla Ciebie osobiście.

Polecane

Leave a Comment

1 × trzy =