Jak wygląda projekt domu energooszczędnego?

Współcześnie budowane domy coraz częściej są energooszczędne, co poniekąd wymuszają obecne przepisy – od 2021 roku wskaźnik EP budynku jednorodzinnego nie może przekroczyć 70 kWh/(m2·rok). Na co więc powinno się zwrócić uwagę przy wyborze projektu architektonicznego?

Jakie rozwiązania technologiczne?

Energooszczędność domu zależy w dużym stopniu od zastosowanych materiałów budowlanych oraz instalacji. Dom energooszczędny powinien być wyposażony w system wentylacji mechanicznej z rekuperacją i źródło energii odnawialnej, np. kolektory słoneczne albo pompę ciepła. Spore oszczędności przynoszą także systemy inteligentnego domu, dzięki którym zużywa się mniej wody, gazu i prądu. Niezbędna jest też wysokiej klasy stolarka okienna i drzwiowa oraz nowoczesna izolacja ograniczająca straty ciepła.

Wszystkie te kwestie należy ustalić już na etapie wyboru projektu, bo chociaż przeróbki są teoretycznie możliwe, to taka modernizacja będzie dużo droższa niż budowa energooszczędnego domu od podstaw. Na projektyzwizja.pl można znaleźć wiele ciekawych propozycji, a do planów budynku dołączana jest pełna dokumentacja techniczna oraz wstępny kosztorys.

Jak wygląda dom energooszczędny?

Cechą charakterystyczną energooszczędnego domu jest jego prosta, zwarta bryła – może być on parterowy albo z poddaszem, są też różne warianty co do umiejscowienia garażu. To nie tylko kwestia nowoczesnej stylistyki – w prostym domu jest mniej mostków termicznych i przegród zewnętrznych.

Projekt zwraca też uwagę na to, jak dom jest usytuowany na działce oraz względem stron świata, tak by maksymalnie wykorzystać ciepło z naturalnego promieniowania słonecznego. Przeszklenia są duże, ale wyłącznie na ścianie południowej i zachodniej, natomiast pomieszczenia niewymagające stałego ogrzewania oraz okien umieszcza się przy ścianie północnej.

Czy trzeba więcej wydać na budowę energooszczędnego domu?

Ze względu na nowe standardy dotyczące budowy domów jednorodzinnych rozwiązania energooszczędne stały się bardziej powszechne, a to pozytywnie wpłynęło na ich cenę. Obecnie postawienie takiego domu nie jest już dużo droższe i szybciej można się spodziewać zwrotu wydatków – nowoczesne technologie pomagają znacząco zredukować opłaty za wodę i energię.

Polecane

Leave a Comment

1 + 15 =