Sekrety długowieczności materacy: Jak dbać o swoje łóżko, aby służyło Ci przez lata?

Łóżko to jedno z najważniejszych mebli w naszym domu, które umożliwia ona nam odprężenie się po długim dniu oraz zdrowy wypoczynek. Jednak, aby służyło nam przez wiele lat, warto zadbać o odpowiednią pielęgnację i konserwację. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że każdego dnia zdrowo się wyśpimy. A od czego zacząć? Oto 5 najważniejszych wskazówek, które pomogą nam zadbać o swoje łóżko!

Wskazówka 1 – zainwestowanie w wysokiej jakości akcesoria sypialniane

Skarbem każdej sypialni jest nie tylko solidne łóżko, ale także komfortowy materac. Stawiając na wysoką jakość oraz odpowiednie dopasowanie go do osobistych preferencji mamy pewność, że zdrowo się wyśpimy. Co więcej, wówczas każdy element wyróżnia się wysoką trwałością, a nawet odpornością na odkształcenia. Nie zapominajmy również o akcesoriach sypialnianych, w tym pościeli z materiałów wysokogatunkowych, ergonomiczne poduszce czy ciepłej kołdrze.

Wskazówka 2 – zmiana pościeli

Być może nie zdajemy sobie sprawy z tego, że z pozoru banalna czynność, taka jak zmiana pościeli, może mieć znaczący wpływ na trwałość i higienę łóżka. Wynika to z faktu, iż może gromadzić się w niej wilgoć, a na powierzchni – alergenu. Pamiętajmy zatem, aby zmienić pościel co najmniej raz na tydzień. Następnie wybierzmy ja zgodnie z zaleceniami producenta, używając przy tym delikatnych i hipoalergicznych detergentów.

Wskazówka 3 – czyszczenie

Czyszczenie łóżka to kwestia, którą można rozpatrywać na kilka sposobów. Przede wszystkim należy regularnie odkurzać przestrzeń dookoła, uwzględniając przy tym ramę oraz stelaż. Dzięki temu usuniemy kurz, włosy i inne zanieczyszczenia, które mogą się gromadzić. Nie zapominajmy także o czyszczeniu materaca, np. specjalną pianką, a także poduszek i kołder. Można to zrobić m.in. poprzez pranie ich w pralce przynajmniej raz na pół roku.

Wskazówka 4 – używanie ochraniacza na materac

Ochraniacz na materac, jak sama nazwa mówi, ma na celu ochronę podłoża do spania przed licznymi czynnikami. Głównie bierze się tutaj pod uwagę wszelkie płyny, które mogą wniknąć w strukturę materaca i stworzyć idealne warunki do rozwoju roztoczy, bakterii czy pleśni. Musimy tylko pamiętać o tym, aby miał odpowiedni rozmiar, był wodoodporny oraz łatwy do zdejmowania. Jego obecność może wydawać się banalna, ale nie ma co ukrywać – w znaczący sposób wpływa na przedłużenie trwałości łóżka.

Wskazówka 5 – unikanie skakania na łóżku

Kwestia ta dotyczy głównie dzieci. Przede wszystkim starajmy się nie doprowadzić do skakania naszych pociech po łóżku. Choć może dostarczać chwilowej radości, to z pewnością znacząco wpływa na trwałość oraz stabilność łóżka. Dodatkowo może doprowadzić do deformacji materaca i jego uszkodzenia, szybszego zużycia podłoża do spania, zniszczenia stelaża czy deformacji ramy.

Nawet najwygodniejsze łóżko może stracić swoje walory, jeśli zaniedbamy jego pielęgnację. Właśnie dlatego warto poświęcić czas na regularne czyszczenie, kontrolowanie stanu materaca i dbanie o wszelkie detale, które wpływają na trwałość naszego łóżka.

Artykuł sponsorowany.

Polecane

Leave a Comment

18 + 13 =